Kominek akumulacyjny

kominek akumulacyjny - informacje podstawowe

Podstawowym warunkiem sprawnego kominka akumulacyjnego, jest zastosowany wkład kominkowy (palenisko) i wymiennik ciepła. Wybrany wkład kominkowy, musi zasilać wymienniki akumulacyjne spalinami o wysokiej temperaturze z dużą ilością energii cieplnej. Przepływ spali przez wymiennik akumulacyjny nie może być szybki.

Spaliny dostarczane do wymiennika, muszą być czyste, drewno musi być spalane optymalnie. Wszelkie zanieczyszczenia na ściankach wymiany ciepła, powodują utratę sprawności (wydajności) całego układu. Wtedy wszelkie zastosowane obliczenia, stają się nieaktualne.

Cała zasada sprawności wymiany ciepła polega na różnicy temperatur. W tym wypadku, na różnicy temperatur, pomiędzy spalinami, a ściankami wymiennika.

Przykładowo, jeżeli temperatura spalin i temperatura wymiennika wyrówna się, wtedy sprawność układu praktycznie spada do zera. W takiej sytuacji o sprawności decyduje zdolność przekazywania ciepła do otoczenia (pomieszczenia) przez wymiennik.

Najkorzystniejszą sytuacją jest zastosowanie wymiennika z możliwością stałego i skutecznego przekazywania ciepła do otoczenia, ciepła uzyskanego z spalin.

Taką możliwość, uzyskują wymienniki stalowe, zasypowe HOPPER

Wymiennik kanałowy IMPET. Spaliny oddają ciepło do modułów wykonanych z żaroodpornego betonu akumulacyjnego.

Prezentowane wymienniki, działają na zasadzie samoistnego wymuszenia, przepływu gorących spalin na dół. Następnie już wychłodzone, kierowane są do komina.

Wymienniki serii HOPPER i IMPET, dostępne są na zamówienie. Czas realizacji do 20 dni roboczych.

Każdy wymiennik akumulacyjny, działający na zasadzie wymuszenia samoistnego przepływu spalin na dół, musi być wyposażony w tak zwany krótki obieg. Ten krótki obieg spalin, potrzebny do wzbudzenia komina do pracy, czyli po prostu nagrzania go.

Do zestawów z wymiennikami naszej produkcji, można dodatkowo zastosować sterownik TATAREK, optymalizujący i automatyzujący cały cykl spalania.

Aktualizacja: 06-03-2018 rok

WAŻNE: temperatura spalin z paleniska (wkładu kominkowego) przy mocy nominalnej powinna wynosić 450° – 500° C. Wyższa temperatura, może powodować straty kominowe i uszkodzenie stalowych rur spalinowych.

Bezpośrednia eksploatacja wymienników opadowo wznośnych, wymaga od użytkowników (domowników), znacznej większej wiedzy, niż obsługa normalnego wkładu kominkowego z zastosowaniem zestawów akumulacyjnych.

Wymiennik stalowy, zasypowy HOPPER. Spaliny oddają skutecznie ciepło do kruszywa akumulacyjnego wykorzystując niezwykłą zdolność przewodnictwa stali.

Skuteczną intensywność odbioru ciepła z spalin w wymiennikach HOPPER, zapewnia system radiatorów (żeber) umiejscowionych blisko środkowej osi kanałów dymowych.

Dzięki temu odbiór ciepła następuje z środkowego strumienia spalin.

Po naładowaniu energią cieplną masy akumulacyjnej wymienniki HOPPER, przechodzą w tryb pracy konwekcyjnej, nie tracą sprawności przy długotrwałym paleniu. Tryb pracy konwekcyjnej zapewnia system stalowych żeber i radiatorów wykorzystujących wspomnianą ciągłą i bardzo wysoką przewodność stali.

Przejście w tryb pracy konwekcyjnej wymiennika, następuje samoczynnie po naładowaniu masy akumulacyjnej, do temperatury spalin.

Wymienniki akumulacyjne, serii IMPET i HOPPER wymagają okresowej konserwacji. Konserwacja polega na wyczyszczeniu wymienników z sadzy. Częstotliwość, uzależniona jest od intensywności użytkowania i wilgotności drewna. Duże znaczenie ma również umiejętność użytkowania kominka.

HOPPER nadstawka

Zdecydowanie zalecanym paleniskiem (wkładem kominkowym), do współpracy z kanałowymi wymiennikami ciepła jest UNICO Dragon X.

Zestawy akumulacyjne do popularnych wkładów kominkowych

Jeżeli zdecydujemy się na nowoczesny wkład kominkowy, samodzielnie spełniający wszelkie aktualne normy, musimy zastosować inne rozwiązania. Wkład kominkowy spełniający normy ekokominek, ma wysoką sprawność i wydaje spaliny z niską temperaturą.

Powinniśmy zastosować zestawy akumulacyjne instalowane bezpośrednio na wkładach. Takie zestawy akumulują ciepło oddawane przez korpus wkładu i rury spalinowe.

Tego typu zestawy nie wymagają obsługi i są w 100% bezpieczne.

Aktualności: ostatnie artykuły

Gotowa obudowa kominka

Gotowe zabudowy kominków Na bieżąco powiększamy gotowe projekty ciepłych kominków WIR. Projekty realizowane w stylu nowoczesnym neutralnym, z materiałów konstrukcyjnych ...
czytaj dalej

Kominek akumulacyjny

kominek akumulacyjny - informacje podstawowe Podstawowym warunkiem sprawnego kominka akumulacyjnego, jest zastosowany wkład kominkowy (palenisko) i wymiennik ciepła. Wybrany wkład ...
czytaj dalej
UNICO Dragon 2B

UNICO Dragon 2B

Wkład kominkowy UNICO Dragon 2BModel tego wkładu kominkowego dostępny jest na rynku, ponad 10 lat. Kilkakrotnie palenisko, zostało zmodyfikowane konstrukcyjnie, ...
czytaj dalej

Ciepłe kominki szamotowe

Kominki szamotowe, to popularna nazwa kominków ciepłych. Kominki takie wykonywane są z materiałów przewodzących i akumulujących ciepło.Główna ideą takich kominków, ...
czytaj dalej